Ushtrime Te Zgjidhura Investime Better May 2026

Expected Return = (Weight of Stock A x Return of Stock A) + (Weight of Stock B x Return of Stock B)

Where: PV = present value FV = future value = $1,000 r = discount rate = 10% = 0.10 n = number of years = 5 Ushtrime Te Zgjidhura Investime

Total Cash Flows = $100 + $120 + $150 = $370 Expected Return = (Weight of Stock A x

What is the expected return of the portfolio? 000 / 1.61051 = $620.92

Stock A: 40% of the portfolio, with an expected return of 12% Stock B: 60% of the portfolio, with an expected return of 15%

PV = $1,000 / (1 + 0.10)^5 = $1,000 / 1.61051 = $620.92

We use cookies to personalize content and ads, to provide social media features and to analyze our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners who may combine it with other information that you've provided to them or that they've collected from your use of their services. You consent to our cookies if you continue to use this website. Check out our Privacy Policy.